Branding DAO, adoptie, crestere

Salutare,

O propunere pentru DAO ar fi urmatoarea, si asta poate implica direct trezoreria insa intr-un mod smart dar e un subiect mai sensibil deoarece implica canalul de youtube Stakeborg ca SRL si DAO-ul ca investoror. (Vor fi discutii de profituri etc)

Vad dezvoltarea Stakeborg DAO prin aplicarea urmatorilor pasi:

  1. Educatie si Branding prin youtube
  2. Marketing si Adoptie Indexuri DAO
  3. Incentivizarea atractiva celor care dau stake la Standard pe termen lung

Sa le luam pe rand.

  1. Educatie free si Branding prin youtube. Avem nevoie de investitii in asa ceva?

Propun o investitie de fonduri standard catre o echipa de research/editare materiale mai scurte gen “Coin Bureau” care sa fie lansate mai des (3-4 materiale pe saptamana) si care sa completeze actualul canal de youtube Stakeborg. Daca @Vlad | Stakeborg nu va avea timp sa se ocupe zilnic de filmari poate o face un alt membru al echipei de bootstraping sau cine hotaraste el insa o astfel de echipa ar fi foarte necesara pentru ca volumul de munca va fi considerabil. Pot fi materiale in ro si en de asemeni (ar fi super necesar). La ce ar ajuta asta?

  1. Largirea publicului tinta si educatia crypto in web3.
  2. Branding Stakeborg
  3. Cresterea canalului Stakeborg prin complexitatea materialelor care va fi foarte appealing pentru logaritmul Youtube in continua adaptare la nevoile publicului. Putem aduce canalul la 1mil de subs easily daca se lucreaza cum trebuie.
  4. Standard-ul e cheltuit cu folos catre oameni care au pasiune pentru proiect si aduc valoare lui.

Pot sa ma implic activ in acest sens, am experienta.
Ar fi nevoie de

  • researchers
  • editori text
  • editori video
  • traducatori
  • sunt sigur ca se vor mai gasi si alte nevoi.

Pe de alta parte brandingul este imaginea si definitia proiectului. Mesajul trebuie sa fie clar incat un copil de 7 ani sa inteleaga in 3 cuvinte. Pana la urma numele Stake-borg Dao este self explanatory, insa tot ce se face prin canalul de youtube si celelalte canalele media trebuie conduca catre aceasta perceptie. Din acest motiv e nevoie de un intreg departament care sa duca aceasta aspect la un nou nivel.

  1. Marketing si Adoptie Indexuri DAO
    Se poate lucra la o strategie ca tot materialul sa aibe ca scop cresterea bazei de subscriberi. De aici incolo trebuie implementat un call to action catre produsele Stakeborg Dao - Indexurile.

  2. Incentivizarea atractiva celor care dau stake la Standard pe termen lung

Odata ajunsi aici, cum tinem oamenii in proiect? Andra a punctat bine un aspect si propun acest subiect pentru dezbatere. Ar putea fi o prima propunere pentru guvernanta - Incentivizarea stakerilor in functie de perioada de lock. Clar daca WAY-ul celor care fac lock pe 1 an este > decat al celor care fac pe 6 luni, iar cel pe 6 luni > decat per 3 luni va da o stabilitate pretului Standard si chiar o crestere. De ce subliniez ca ar fi mai bine sa creasca progresiv way-ul in functie de perioada de lock? pentru ca daca se da un way mare doar dupa un an, majoritatea vor da lock pe 1 an si apoi ce vor face? un mare dump.
Deci o incentivizare progresiva va echilibra distributia, cererea si oferta.

Dao sunt social club-uri insa daca motivul pentru care am intrat in crypto este si pentru ca vrem sa aducem o revolutie financiara atunci instrumentele de incetivizare trebuie sa fie gandite bine. Mai mult, Daos sunt percepute ca un fel de ponzi-reinvented tocmai prin instrumentele uriase de incentivizare doar ca aceste proiecte sunt in categoria experimente cu high-risk high reward. Aici intervine INDEX-ul ILSI si cel bazat pe DAOs. Acesta cred ca este unul dintre motivele pentru care Stakeborg DAO poate sa STAND-OUT of the crowd.

Ce spuneti?
Jul

25 Likes

Rezonez cu primul punct al propunerii tale. Cred că informația ajunge mai ușor prin audio-video. Aș adăuga aici si un podcast exclusiv audio (Ex. Spotify) cu topic-uri educative care să aibă scop comun cu ceea ce se promovează pe Youtube, educație crypto si creșterea adopției in general. Cât despre teme ce ar putea fi adoptate in videos, aici sunt multe, dar enumar ce cred eu mai important: basis of crypto, ways to earn, crypto/nft news, interviuri, rabbithole made easy, etc. Cred că ar prinde bine să avem si clip-uri de lungimi diferite (1-5, 5-15, 15-30, >30 min).

  1. Deși sunt o sumedenie de astfel de canale si proiecte pe Youtube, cred că dacă facem cu profesionalism treaba putem concura cu cei mari. In piață au loc mai multi vânzători.
  2. Chiar daca în acest moment emisiunile pe care le livrează Stakeborg acoperă și aceste topic-uri, vine o vreme în care proiectele vor crește exponențial și nu vor mai face față să prezinte tot la calitate inaltă din cauza sumedeniei de proiecte.
2 Likes

Se pot folosi mai multe canale, inclusiv spotify dar tind sa cred ca baza va fi youtube. De ce? Este cel mai la indemana, Este primul canal pe care il abordeaza cineva cand cauta “ce este crypto”. Vrem sa ne adresam si dev-urilor dar si lui average Joe care nu mai este multumit cu pastrarea clasica fondului de pensii in banca.

Este loc oricand pentru materiale care s-au mai facut pe youtube, ma refer la “concurenta”. Cand ne uitam pe youtube suntem interesati si de material dar si de persoana care vorbeste despre acel subiect. Charisma acelei persoane. Uite asa, din doua persoane care vorbesc despre crypto alegem sa o ascultam pe cea cu care rezonam mai mult, care este mai funny, mai sexy, entertaining etc.

Emisiunile pe care le face Vlad sunt foarte bune si complexe. Dar sunt putin cam dev oriented. No offence Vlad :)) average Joe sau Lady Gaga nu s-ar uita o ora la asa ceva. E pe fast forward si cauta ceva de 5-10 min care sa fie mai pe limba ei.

5 Likes

Sa nu fiu inteles gresit, nu vreau sa schimb nimic la emisiunile lui Vlad, vreau doar sa adaugam alte materiale printre ele care sa fie o punte de legatura intre entry level si pro level crypto enthousiasts.

4 Likes

Legat de asta. De exemplu eu nu rezonez cu Andrei de la Cryptonita, deși îmi place ce face acolo si la Stakeborg însă simt ca nu rezonez cu el. Aduce plus valoare in tot ce face doar ca ceva ma face sa nu-l ascult. Poate vocea, poate felul cum vorbește, nu-mi dau seama.

Si eu sunt de părere ca ne-am putea pune amprenta prin clipuri pe YouTube legate de crypto și educație financiara. La fel cum zicea GSPing. Sunt foarte mult clipuri de acest fel dar trebuie sa le facem profesional.

Eu rezonez cu ideea ta și cred ca am putea sa facem ceva util. Pot sa ajut ca editor de text și researcher.

2 Likes

as mai adauga … in completarea cursului facut de Evelyn, ceva ca o scoala de vara care sa atraga venituri pentru DAO… un curs de 1-2-3 luni intens.

12 Likes

Salutare!
Rezonez cu ideile pe care le-ai impartasit! in directia aceasta m-am gandit si eu la un proiect.

Fiind o persoana introvertita, imi este destul de greu sa ma exteriorizez!
Am preferat sa port conversatii in privat cu membrii pe care i-am cunoscut la cele 2 Irlm Buc la care am participat.

Va atasez mai jos ideea pe care am impartasit-o:

“ vreau sa-ti retin atentia asupra unui proiect la care m-am gandit!

Impartasesc cu tine acest lucru, TU, fiind persoana la care m-am gandit! dar poate fi oricine din comunitate, ce poate sa-si aloce TIMP si simte ca relationeaza cu aceasta pozitie de moderator.

M-am gandit, in colarorare cu echipa, sa ne puna da dispozitie studioul lor, unde ne putem crea un format de 30 min, de tipul unui podcast in care sa ai invitat un membru din comunitate implicat in proiect!

sa fie o discutie deschisa si libera, si efectiv sa ramana la atitudinea invitatului ce doreste sa impartaseasca cu comunitatea:

  • scurta prezentare: varsta, loc nastere, studii, joburi, experiențe ce le putem regasi in CV.
    *experiente remarcante din viata de zi cu zi!
    *cand ai auzit de crypto
    *cand te-ai implicat financiar in Crypto
    *primul proiect crypto
    *ce asteptari/impact la nivel personal il ai de la lumea crypto 2030
    *ce asteptari/schimbari/imbunatatiri, vezi ca poate aduce lumea crypto la nivel planetar in lumea reala in care traim 2030
    *unde vezi adoptia crypto 2025 vs 2030
    *cand si de unde ai auzit de Stakeborg
    *cand te-ai deciz sa te implici in Stakeborg
    *ce ai inteles si care iti sunt asteptarile de la Stakeborg”
8 Likes

Interesantă perspectiva. As putea sa ma implic pe partea de editor text :rocket:

2 Likes

Salut si felicitari pentru idee/initiativa. Imi place si rezonez cu cele spuse anterior, dar simt ca este o abordare WEB2, cu resurse WEB2, care o sa aduca rezultate tot in WEB2.

1 Like

Care din cele expuse te duc cu gândul la web2?

Goodk work Jul. I like your proposal.

1 Like

Multumesc tuturor de feedback! Sper sa ne auzim curand intr-un Comunity Talk. Am facut putin brainstorming si as avea mai multe completari inclusiv pe partea de long therm sustainable rewarding, utilitate standard, optimizare a descentralizarii. Please stay tune :slight_smile:

2 Likes

Multumesc, da sunt web2 …insa brandingul actual este oricum un web2 la care eu doar aduc cateva sugestii de optimizare. As avea si cateva adaugiri care sunt web3. Abia astept sa le putem dezbate intr-un viitor Comunity Talk

1 Like

Interesanta propunere. Putem dezbate in comunity talk.

Educatie, Marketing si Branding prin YouTube. De ce spun asta?! Pentru ca mi-a venit imediat in minte idea ca roman fiind, cand am venit in SUA gandeam in RO si apoi traduceam mot-a-mot in engleza. M-am descurcat, a iesit ceva, dar munca a fost considerabil mai mare.
Idea de Educatie, Branding si Marketing este geniala si necesara pentru comunitate, acum ma gandesc ca probabil ar fi util sa ii luam “usor” pe cei care sunt deja ancorati in WEB2, oferind content si tranzitie plecand de la WEB2, iar in acelasi timp sa avem si Branding si Marketing in WEB3 pentru cei care nu au inca un Bias din WEB2.

4 Likes

exact. Contentul Stakeborg in faza actuala este destul de web3 oriented … putin mai greu de rumegat pentru crypto newbies. Trebuie luati usor usor cu materiale mai pentru toata lumea … iar web3 Stakeborg talks ar trebui sa fie cireasa de pe tort :wink: Cele doua tipuri de materiale nu se incurca, doar se ajuta unul pe celalalt.

3 Likes

Revin cu cateva updateuri pentru punctul 3 care se refera la optimizarea ecosistemului Stakeborg, la cresterea utilitatatii Standard, cresterea cererii si scaderea ofertei de piata.

Cu totii ne dorim ca succesul Stakeborg, pe langa lucrurile faine pe care le ofera, prin calitatea materialelor, a educatiei, a conexiunilor dintre membri, sa vina si cu o stabilitate economica pe termen lung si daca se poate, o crestere a pretului Standard. Sunt sigur ca aceste lucruri vor veni de la sine, dar ca in toate proiectele de anvergura, este nevoie doar de rabdare, timp si munca. Evident pretul depinde de cerere vs oferta si putem deja sa ne gandim cum putem optimiza acest mecanism. Rewardurile din pooluri sunt foarte generoase si daca nu va exista o utilitate pentru Standard oferta de vanzare va fi tot mai mare fata de cerere.

Propuneri:

  1. Introducere Index pooluri cu Standard. Indexurile sunt produse excelente care reprezinta un no braining in materie de investitii crypto … ar fi pacat sa nu il oferim la pachet cu ce are Stakeborg Dao mai bun - Standard. Un pool ILSI/ Standard ar fi un win-win. (credit lui @Zece10 pentru idee)

  2. Incentivizare progresiva in functie de perioada de lock. (am mentionat asta mai sus, credit lui @Andra). As adauga aici si o incentivizare progresiva in functie de numarul de tokeni. De exemplu ai un anumit % WAY de la 100 - 500 tokeni si un % WAY mai > de la 500 - 1000. Si tot asa. Praguri 100, 500, 1000, 10000 tokeni. Astfel se va crea un milestone “rush”.

  3. Un die-hard-holder membership club cu multiple beneficii. De exemplu La 100 Standard in Guvernanta ai anumite baneficii, iar la 1000 ai cu totul altele pe langa voting power. Anume:

  • Posibilitatea ca prin tragere la sorti un top holder sa poata intra in direct 5 min la Stakeborg Talks si sa ii puna o intrebare invitatului. Cine n-ar vrea un mega bonus sa ii poata pune o intrebare direct lui Vitalik sau … Satoshi Nakamoto? :slight_smile:
  • Eventual posibilitate creditare collateral cu cantitatea de Standard pusa la stake. Sa zicem ca aceasta functie va fi activata doar de la 1000 de tokeni in sus sau ceva de gen. Asta de asemeni va creste cererea pentru Standard. (credit lui @Andrei | Mod :)) )
  • Un alt privilegiu ar putea fi urmatorul: As da un supersubscribe la asa ceva. Acces la informatii premium pentru IDO-uri, NFTs, Airdropuri. De exemplu: ce as fi vrut sa stiu mai din timp ca va fi lansata colectia “Invisible Friends” NFTs. Sau airdropul ENS. Sau IDO pentru un proiect inovativ. Eventual chiar 1-1 suport pentru cei care vor sa intre in astfel de proiecte si nu stiu cum sa aplice.
  • Evident … ca sa fii la curent cu mii de proiectele noi din faze super early ai nevoie de o echipa de research care sa aibe si timp si sa fie si pregatita pentru a face un diligent research. Echipa poate fi constituita din persoane care, fie au absolvit cursul lui @Evelyne.stakeborg , fie trec un test de cunostinte. Aceasta echipa ar putea sa fie un full-time department care sa fie incentivizat din trezorerie. De exemplu eu ca si holder la guvernanta as fi super ok ca o parte din trezorerie sa mearga catre cei care fac astfel de research deoarece nu am timp sa caut noi si noi proiecte in fiecare zi. Evident … intra cine si cum doreste, se poate face un DYOR ulterior de fiecare persoana insa ar fi fain daca ar exista un prim filtru in oceanul de lansari.
    ** Ca si holder la guvernanta poti sa ai acces la aceste informatii tot pe baza de numar tokeni. De ex 100 Standard ai acces la 2 proiecte lunar, la 1000 standard ai acces la 4. Practic cu cat esti holder mai mare cu atat iti “platesti” accesul la informatii care pot fi foarte valoroase.

Ati prins ideea…cam toti sa vrea sa stranga Standard dar nimeni sa nu vrea sa vanda. :))

Daca ar fi sa recapitulam propunerile in functie de necesitati ar fi asa:

  1. Cum ne facem cunoscuti? Prin Branding si Educatie Crypto/materiale video pe youtube.
  2. Ce facem mai departe cu subscriberii? Prin optimizarea unor Funnel-uri le oferim solutii de investitie prin INDEXURI
  3. Cum rasplatim loialitatea? Prin Incentivizare multilaterala.
  4. Cum echilibram cererea si oferta de Standard? Prin cresterea utilitatii tokenului Standard.

Bun bun, si acum … what is next? Aici intervine partea zic eu cea mai interesanta.

Prin mecanismele de incentivizare vom ajunge sa avem holderi care isi cresc considerabil walletul. Intr-un scenariu ideal am vrea ca distributia sa fie intr-un numar de walleturi cat mai mare si sa se evite astfel o centralizare, nu? O propunere ar fi ca, din momentul in care atingi un anumit target, ex 100 Standard locked la guvernanta sa ti se ia automat o mica suma din rewarduri (ex. 2 sau 5 % din rewarduri) si acestia sa mearga in … Dao Fundraising. La 1000 de tokeni la guvernanta donatia creste la 7 % iar la 10000 creste la 10 % din totalul de rewards pe care ii castigi (cifre pur speculative). Astfel, desi procentul % de reward creste progresiv in functie de cat blochezi in guvernanta, donezi tot mai mult. Evident, chiar si cu donatie, procentul castigat la 1000 locked tokeni trebuie sa fie mai mare decat la 100 tokeni locked.

In acest mod, top holderii sunt rasplatiti pentru “loialitate” si au ocazia sa ajute mai departe. Atingerea unui milestone (sa zicem de 1000 de tokeni locked) poate fi o onoare din acest punct de vedere. Plus ca ajuta la descentralizare. Practic literalmente vor pierde bani din donatii insa pe langa rasplata sufleteasca (care este evident de nepretuit) vor recupera financiar si din faptul ca valoarea pe care o da proiectul astfel, ar putea duce pretul Standardului la niste cote foarte interesante. In acest mod revenim si la Brandingul DAO. Ce este DAO? In Tao te Ching sau Dao de Jing (scriptura Taoista) se spune ca cu cat esti mai “mare” (spiritual vorbind) cu atat ii servesti mai mult pe cei din jur. Adevaratul DAO este in slujba tuturor si acesta poate fi acel “Why” a lui Simon Sinek, un “Why” la care vrei sa iei parte si sa aduci valoare.

Daca ma gandesc la Brandingul Dao, caci de aici am plecat si tot aici trebuie sa ne intoarcem, in viziunea mea Stakeborg Dao poate fi ceea ce aduce libertate financiara prin: Educatie, Investitie smart (index), Fundraising. Dupa un sistem financiar in care fiecare era doar pentru el, Dao ar putea fi un nou Standard de viata :slight_smile:

p.s. daca gresesc cu ceva in aceste randuri va rog sa imi spuneti … nu sunt nici un expert … doar incerc sa gasesc o cale impreuna cu voi ca sa aducem un plus de valoare.

5 Likes

urmeaza sa vin si cu cateva propuneri de implementare pentru contentul video de educatie basic.

2 Likes

Imi place tare mult propunerea ta si rezonez in mare parte cu ea @JuL !

Singura chestiune care nu mi se pare okay e luarea unui procent din Standardul staked automat si dus catre Fundraising. Cred ca daca cineva vrea cu adevrat sa daruiasca o sa o faca, si de asemenea nu cred ca toata lumea va vrea sa faca asta oricat de mult respect sau stima i-ar aduce un gest de genul.

De asemenea nu cred ca-i mai poti spune dar din moment ce iti ie automat dedus din rewards fara ca tu sa poti zice nimic in sensul asta.

In rest, imi plac tare mult propunerile si cred ca sunt de bun simt si foate bune pentru cresterea utilitatii si engagementului comunitatii.

Da … ma gandeam ca faza cu donatia ar putea fi considerata ca fiind fortata. Totusi daca acum rewardul este pentru toti de 1,79 la guvernanta si se voteaza ca cei care detin peste 1000 tokeni sa primeasca 1,99 sa spunem fata de cei care primesc 1,79, din cei 0,22 in plus daca donezi automat 5 sau 10 % oricum esti pe plus financiar vorbind. Ma gandeam ca astfel Fundraising Dao ar deveni o componenta semnificativa in ceea ce face Stakeborg, iar acest lucru ar putea aduce un mare sprijin celor defavorizati si de asemeni beneficii pentru holderi inclusiv. Ma rog … e discutabil …

multumesc pentru feedback oricum

1 Like